Opiskelijoille
Datero – Opintojen tukena

Onko sinulla lukemisen tai kirjoittamisen haasteita? Tai haluaisitko kehittää keskittymiskykyäsi digityökaluilla? Me Daterolla ymmärrämme, että jokaisella on ainutlaatuiset luku- ja kirjoitustarpeet. Olipa sinulla lukivaikeus, ADHD tai vain vaikeus keskittyä, olemme täällä tukemassa sinua.
Opiskelijana keskittymisen ja oppimisen kanssa voi olla haasteita, koska opiskelun ohella voi olla paljon muutakin elämää. Kiire ja stressi vaikuttavat oppimiseen, jonka takia motivaatio ja jaksaminen ovat koetuksella.
Älykkäitä välineitä – sivulta löydät erilaisia digiapuvälineitä ja asetuksia jotka helpottavat lukemista, kirjoittamista, keskittymistä ym. Mikäli koet että näiden käyttäminen on hankalaa, voit varata henkilökohtaisen ohjauksen. Ohjausaikoja on tarjolla etänä Teamsissa tai Dateron tiloissa. Et tarvitse diagnoosia varataksesi ajan meiltä. Henkilökohtaisen ajan voit varata täältä: varaa ohjaus.
Voit myös osallistua erilaisiin koulutuksiin ja tapahtumiin, mm. matikan kurssille tai Kun opiskelu takkuaa, vinkkejä ja työkaluja opiskelun haasteisiin – webinaariin. Tietoa näistä löydät tapahtumat – otsikon alta.
Lue myös harjoittelijoiden ajatuksia Daterolla työskentelystä blogistamme: